Sağlık Eğitimcileri Derneği

SIK SORULAN SORULAR

SAĞLIK EĞİTİMCİSİNİN GÖREV TANIMI NEDİR?

Hastalıklardan korunma ve sağlığı geliştirme konusunda halkı bilgilendirerek, toplumda sağlıklı yaşam bilincinin yükselmesine katkıda bulunan kişidir.

SAĞLIK EĞİTİMCİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Sağlık ve sağlık eğitimi alanındaki gereksinimler, konular ve kaynaklar konusunda araştırma yapar,
Sağlık eğitimi alanında bireyin ve toplumun gereksinimlerini belirler, Etkili sağlık eğitimi programları geliştirir, Uygun ilke ve yöntemlerle sağlık eğitimi programlarını uygular, Sağlık eğitimi program ve hizmetlerini yönetir, Sağlık eğitimi programlarını değerlendirir, Halk sağlığını koruma, sağlık sorunlarının çözümünde başvurabilecekleri yerler konusunda yazılı ve sözlü açıklamalar yapar.

SAĞLIK EĞİTİMCİSİ NERELERDE ÇALIŞIR?

Sağlık Eğitimcileri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumların hizmetiçi eğitim birimlerinde,Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında sağlık bilgisi öğretmeni ve  Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde  sağlık alanı öğretmeni olarak da çalışırlar. Sağlık hizmeti ve eğitimi yürüten özel ve gönüllü kuruluşlar ile basın ve yayın kurumların sağlık iletişimi alanlarında da görev alırlar.

TIBBİ TEKNOLOG VE SAĞLIK EĞİTİMCİSİ AYNI MESLEK GRUBU MUDUR?

Evet

SAĞLIK EĞİTİMCİSİ OLMAK İÇİN HANGİ OKULLARDAN MEZUN OLMAK GEREKİR?

Mezunların pek çoğu Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Eğitim Enstitülerinden (kapatılan) mezundur. Ayrıca Üniversitelerin Sağlık Eğitimi Bölümü vardır.

SAĞLIK EĞİTİMİ NEDİR?

Dünya sağlık örgütü’ne göre sağlık eğitimi; bireylere sağlıklı yaşam için alınmasıgerekli önlemleri  benimsetmeye ve uygulatmaya inandırmak, kendilerine sunulan sağlık hizmetlerini doğru olarak kullanmaya alıştırmak, sağlık durumlarını ve çevreleriniiyileştirmek amacıyla birey olarak veya  topluca karar aldırmaktır.

SAĞLIK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİNE KİMLER ÜYE OLABİLİR?

Fiili ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşulları taşıyan ve mesleki yüksek öğrenimini Sağlık Eğitim Enstitüleri, Sağlık Eğitim Fakültelerinde yapanlar, Sağlık Lisansiyeri olup formasyonu olanlar, Tıp Fakülteleri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulları, Sağlık Bilimleri Fakültelerinde Sağlık Alanında araştırma ve öğretim görevlileri ile Sağlık Alanında lisans düzeyinde bir okuldan mezun olup, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Sağlık Alanı öğretmeni olarak çalışanlar, Biyoloji öğretmenleri veya bu okullarda mesleğini ifa edip emekli olan sağlık alanı ve Biyoloji öğretmenleri, Sağlık Alanında en az lisans mezunu olan diğer alan mezunları ve emeklileri yönetim kurulunun uygun görmesi durumunda derneğe üye olabilirler.

SAĞLIK EĞİTİMCİERİ DERNEĞİNİN AMACI NEDİR?

Üyelerinin mesleki ve sosyal faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, haklarını savunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, halkın sağlık alanıyla ilgili eğitimi ve sosyal gelişimine katkı sağlamak üzere kurulmuştur.

SAĞLIK EĞİTİMCİERİ DERNEĞİNİN MERKEZİ NEREDEDİR?

Ankara

SAĞLIK EĞİTİMCİERİ DERNEĞİNE ONLİNE ÜYE OLABİLİR MİYİM?

Hayır. Üyelik formunuzun mutlaka ıslak imzalı olması gerekmektedir.

SAĞLIK EĞİTİMİ ALANINDA YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROĞRAMI HANGİ ÜNİVERSİTELERDE VARDIR?

Hacettepe Üniversitesi (Ankara)

Kafkas Üniversitesi (Kars)

SAĞLIK EĞİTİMCİERİ DERNEĞİ KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK STATÜSÜNDE MİDİR?

Hayır. En kısa sürede o statüde yer almak istiyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN SAĞLIK EĞİTİM ENSTİTÜSÜ MEZUNLARININ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA ÖĞRETMEN OLARAK GEÇİŞLİ NASIL OLMAKTADIR?

Kurumlar arası geçiş ve KPPS ile olmaktadır.

KPSS İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA GEÇİŞ YAPAN SAĞLIK EĞİTİMCİSİNİN SAĞLIK BAKANLIĞINDA Kİ HİZMET YILI MEMURİYETTEN GEÇEN SÜREYE DÂHİL EDİLİYOR MU?

Evet ediliyor.

  Yardım hattı

  0505 803 94 21

  Adres

  Çankaya / Ankara

  İletişim

  WeCreativez WhatsApp Support
  Dernek Yönetim Ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz.
  👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?